Menu
Kolej na dobrą kolej - Podpisz petycję

Karnowski ucieka przed podatkiem od odpraw

Jakub Karnowski zrezygnował z kierowania grupą PKP. Do dymisji podał się także Piotr Ciżkowicz - członek zarządu spółki. 

Informację umieściła na swojej stronie internetowej spółka PKP SA. Zarówno Karnowski jak i Ciżkowicz nie podają przyczyn swoich rezygnacji. 

Z pewnością zmobilizować do podjęcia takiej decyzji mogła informacja o wprowadzeniu 70-procentowego podatku od odpraw odchodzących menedżerów spółek z udziałem skarbu państwa. Regulująca to ustawa, ma wejść w życie od 1 stycznia 2016 r. Czy oznacza to, że Jakub Karnowski uniknie nowego podatku?

 

Aktualizacja:

Członkowie zarządu PKP SA byli zatrudnieni na kontraktach menedżerskich, a nie na umowach o pracę. W takiej sytuacji nie ma odpraw. O co więc chodzi? Może chodzić o rekompensatę z tytułu zakazu konkurencji. Zwyczajowo w przypadku rozwiązania kontraktu menedżerskiego podpisuje się umowę o zakazie konkurencji. Były członek zarządu nie może pracować w firmie konkurencyjnej do dotychczasowej przez co najmniej rok. W zamian za to dostaje rekompensatę w wysokości - uwaga, uwaga: dotychczasowego wynagrodzenia. Panowie mogli obawiać się, że po przejęciu rady nadzorczej spółki przez ludzi PiS nie zostanie z nimi podpisana umowa o zakazie konkurencji. W końcu jaka firma jest konkurencją dla PKP SA?

W przypadku Jakuba Karnowskiego, którego wynagrodzenie wynosiło 59 tys. brutto może chodzić o kwotę 12 x 59 tys. czyli 708 tys. zł.

 

Ostatnio zmienianywtorek, 01 grudzień 2015 08:52
Powrót na górę