Menu
Kolej na dobrą kolej - Podpisz petycję

Trasa objazdowa na remont linii E-20 niegotowa do połowy sierpnia

Fot. K. Rytel Fot. K. Rytel

Kiedy w czerwcu na linię Mogilno - Gniezno - Poznań zostaną skierowane pociągi z trasy Warszawa - Poznań, w związku z jej modernizacją, na trasie tej będą trwały uciążliwe remonty.

 

Uups. Chyba na kolei znowu coś nie poszło nie tak.

9 czerwca ma zostać zamknięta międzynarodowa trasa kolejowa E-20 na odcinku pomiędzy Koninem i Swarzędzem na dwuletnią modernizację. Pociągi dalekobieżne zostaną skierowane trasą objazdową przez Mogilno i Gniezno. Jednak wszystko wskazuje na to, że linia ta będzie w tym czasie rozgrzebana w najlepsze. Toczyć się na niej będzie remont związany z... przygotowaniem jej do prowadzenia objazdu.

Przetarg na prace remontowe na linii objazdowej ogłoszono dopiero 4 stycznia 2017 r., a oferty przyjmowano do 14 lutego. Dzisiaj (3 marca) ukazało się zawiadomienie o wyborze najkorzystniejszej oferty. Wygrała oferta firmy Trakcja PRKiL SA z kwotą 33,4 mln zł brutto. Problem w tym, że w ofercie tej termin realizacji został zaproponowany na 151 dni (tak samo zresztą jak we wszystkich innych ofertach, bo krótszego czasu PKP PLK nie dopuszczała - o fikcyjnych kryteriach pozacenowych w przetargach PKP PLK piszemy tutaj, a o szkodliwości minimów w tych kryteriach tutaj). Jeśli nawet rozstrzygnięcia spółki żaden z konkurentów nie będzie skarżył i umowę uda się podpisać w połowie marca, to jak łatwo policzyć remont trasy objazdowej zakończy się w połowie sierpnia.

Tymczasem od 9 czerwca pociągi będą kierowane na trasę objazdową. PKP PLK już przygotowuje rozkłady jazdy i odrzuca zamówienia tras pociągów dotychczasową linią po tym terminie. Wygląda na to, że w chwili, gdy na linię objazdową zostaną skierowane dodatkowe pociągi (z E-20) ta będzie rozgrzebana w najlepsze. Prawdopodobnie ruch będzie odbywał się ma wielu odcinkach po jednym torze. Oznacza to znaczne zmniejszenie przepustowości oraz wydłużenie czasu jazdy pociągów, z uwagi na postoje związane z oczekiwaniem na zwolnienie odcinków jednotorowych przez pociągi jadące z przeciwnej strony.

W takich warunkach mają podróżować także pasażerowie międzynarodowych pociągów Moskwa - Berlin, Moskwa - Paryż, czy Berlin-Warszawa Ekspress, których czas jazdy nawet bez uwzględnienia tych trudności ma zostać wydłużony o ok. godzinę w stosunku do obecnego.

 

Dwa tygodnie temu zapytaliśmy rzecznika PKP PLK jak spółka zamierza rozwiązać ten problem. Niestety do dziś nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi. O tym, że PKP PLK sama nie wie, ile minut skrócenia czasu jazdy przyniesie kolejna modernizacja na linii E-20 pisaliśmy tutaj.

 

Ostatnio zmienianypiątek, 03 marzec 2017 15:31

4 komentarzy

 • fodiglujih
  fodiglujih piątek, 19, marzec 2021 09:44 Link do komentarza

  - qua.kqam.czt.org.pl.ace.rg

 • umapokodajuf
  umapokodajuf piątek, 19, marzec 2021 09:19 Link do komentarza

  - puj.zgax.czt.org.pl.mlt.xa

 • usicaxeqafa
  usicaxeqafa piątek, 19, marzec 2021 08:54 Link do komentarza

  - ach.vxqw.czt.org.pl.foz.ge

 • Johnny
  Johnny sobota, 04, marzec 2017 15:03 Link do komentarza

  Co to jest za firma "Trakcja PRKiL", czyli Trakcja Przedsiębiorstwo Robót Kolejowych i L - jakich? Podpowiadam - Inżynieryjnych, a właściwy skrót tej firmy to "Trakcja PRKiI".

Powrót na górę