Menu
Kolej na dobrą kolej - Podpisz petycję

Konsultacje społeczne budowy łącznicy kolejowej na trasie z Krosna do Rzeszowa

Do 29 kwietnia przyjmowane są uwagi w konsultacjach społecznych budowy łącznicy między liniami kolejowymi nr 106 i 108, która skróci podróż między Rzeszowem a Krosnem, Sanokiem i Zagórzem. Rozpatrywane są 3 warianty przedsięwzięcia.

 

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przygotowują się do budowy łącznicy kolejowej, która skróci drogę i czas jazdy z Rzeszowa do Krosna, Sanoka i Zagórza. Obecnie pociągi w tej relacji muszą jechać do Jasła, tam zmieniać kierunek jazdy i w drodze do Krosna praktycznie zawracać. Łącznica ma wyeliminować czasochłonną konieczność zmiany kierunku jazdy, a także skrócić drogę przejazdu.

 

J S orientacja1

 

Aktualnie trwa opracowywanie studium wykonalności i materiałów do decyzji środowiskowej przez konsorcjum spółek Getinsa Polska z Warszawy i GETINSA - PAYMA z Madrytu, z którym umowę podpisano 30 grudnia 2015 r. Etap projektu jest zatem wstępny i nic nie zostało jeszcze przesądzone.

Do konsultacji wskazano 3 warianty przedsięwzięcia. Pierwsze dwa zakładają zminimalizowanie długości nowej linii koniecznej do zbudowania. Wariant 1 (Szebnie - Brzezówka) wymagałby budowy drugiego mostu na rzece Jasiołce. Wariant 2 (Moderówka - Męcinka) położony całkowicie po wschodniej stronie rzeki wymagałby za to budowy kilkusetmetrowego tunelu. Natomiast wariant 3 (Przybówka - Turaszówka) zaprojektowany został z myślą o jak największym skróceniu czasu jazdy. Przebiegałby na znacznej długości wzdłuż zachodniego brzegu rzeki Wisłok. Jest on ok. 4-krotnie dłuższy od dwóch poprzednich.

 

J S warianty

 

W ramach konsultacji społecznych odbędzie się spotkanie konsultacyjne w dniu 25 kwietnia w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie, ul. Kazimierza Wielkiego 4. Uwagi przyjmowane będą do dnia 29 kwietnia m.in. za pomocą specjalnej ankiety na stronie www.krosno-rzeszow.pl, a także pisemnie na adres prowadzącego konsultacje.

Więcej materiałów o projekcie i konsultacjach społecznych można znaleźć na stronie: www.krosno-rzeszow.pl. Dokładne mapki z przebiegiem poszczególnych wariantów wywieszone będą także w urzędach miast: Jasło, Krosno, Sanok, Jedlicze oraz gmin: Tarnowiec i Wojaszówka.

Przedsięwzięcie jest planowane do dofinansowania z funduszy unijnych w ramach RPO Województwa Podkarpackiego 2014-2020. Wpisane jest do Krajowego Programu Kolejowego do roku 2023 oraz do Kontraktu Terytorialnego dla Województwa Podkarpackiego.

 

Konsultacje społeczne prowadzi fundacja Centrum Zrównoważonego Transportu w ramach projektu "Transport pod kontrolą".

 

 

Ostatnio zmienianywtorek, 19 kwiecień 2016 16:57

12 komentarzy

 • tellchar
 • zonk
  zonk wtorek, 31, maj 2016 17:52 Link do komentarza

  W dniu 19.05.2016 r na obradach Sejmu budowa tej łącznicy nie uzyskała zgody na finansowanie z budzetu państwa !

 • Yeti
  Yeti sobota, 21, maj 2016 15:07 Link do komentarza

  W DNIU 19.05.2016 r. NA POSIEDZENIU SEJMU BUDOWA ŁĄCZNICY KOLEJOWEJ " JEDLICZE-SZEBNIE" NIE UZYSKAŁA AKCEPTACJI JAKO STRATEGICZNA INWESTYCJA DLA PAŃSTWA POLSKIEGO.

 • Ashon
  Ashon niedziela, 01, maj 2016 20:09 Link do komentarza

  PRZY WARIANCIE NR 3 MÓJ DOM I DOMY MOICH SĄSIADÓW MAJĄ BYĆ WYBURZONE !!!! MAM NADZIEJĘ, ŻE ROZSĄDEK WYGRA I WARIANT NR 2 WEJDZE DO REALIZACJI !

 • Franek Grzegorek
  Franek Grzegorek niedziela, 01, maj 2016 09:16 Link do komentarza

  Jak dla mnie, to wariant optymalny wypada gdzieś pomiędzy wariantem II i III.

 • tybet
 • kolok
  kolok poniedziałek, 25, kwiecień 2016 14:21 Link do komentarza

  CZY KTOŚ SIĘ ZASTANAWIAŁ NAD TYM , ŻE TWORZĄC TEN PROJEKT O TEJ ŁĄCZNICY KOLEJOWEJ NISZCZY DOROBEK CAŁEGO ŻYCIA LUDZI, MIESZKAŃCÓW NASZEJ GMINY BO DOMY BĘDĄ WYBURZANE POD BUDOWĘ TORÓW A INNYM MIESZKAŃCOM BĘDZIE POCIĄG PRZEJEŻDŻAŁ PRZEZ PODWÓRKO POD OKNEM DOMU !!!! NIECH SIĘ POSTAWIĄ NA MIEJSCU TYCH ,KTÓRYCH DOMY BĘDĄ ZBURZONE CI KTORZY SIĘ CIESZĄ TĄ KOLEJĄ I CI CO TEN POMYSŁ CHCĄ ZREALIZOWAĆ !!!!! WARIANT 2 JEST NALEPSZY !

 • nano
  nano niedziela, 24, kwiecień 2016 21:14 Link do komentarza

  Wariant numer 2 jest najlepszy po przebiega daleko od zabudowań bo już widzę " radość" mieszkańców jak im będzie pociąg w ciągu doby kilka razy przejeżdżał pod oknami domu !

 • kaktus
  kaktus niedziela, 24, kwiecień 2016 21:00 Link do komentarza

  TYLKO WARIANT NUMER 2 JEST NAJLEPSZYM ROZWIĄZANIEM, POPIERAM WARIANT NUMER 2 !!!

 • czoper
  czoper niedziela, 24, kwiecień 2016 20:56 Link do komentarza

  TYLKO WARIANT NR 2 JEST NAJLPESZY BO NIE JEST TAK BARDZO KOSZTOWNY A TEŻ BARDZO DUŻO SKRACA CZAS PODRÓŻY DO RZESZOWA Z KROSNA !!!! A TAK W OGÓLE TO KTO TERAZ PODRÓŻUJE POCIĄGIEM !? WSZYSCY JEŻDŻĄ SAMOCHODAMI I BUSAMI ! INWESTYCJA W KOLEJ JEST ZBĘDNĄ INWESTYCJĄ !

Powrót na górę