Menu
Kolej na dobrą kolej - Podpisz petycję

Maria Wasiak: zgoda na rozbiórkę linii Rokietnica - Pniewy - Międzychód

Polska (kolej) w rozbiórce: minister Maria Wasiak wydała zgodę na rozbiórkę linii kolejowej Rokietnica - Skwierzyna na odcinku Rokietnica - Pniewy - Międzychód.

 

Profil facebookowy Stop Dla Likwidacji Linii Kolejowej Do Międzychodu poinformował o bliskim zamiarze likwidacji linii nr 363 pomiędzy Rokietnicą i Międzychodem. 10 września na wniosek spółki PKP SA minister infrastruktury i rozwoju (sic!) Maria Wasiak wydała zgodę na rozbiórkę linii nr 363 na odcinku od km 0,616 do km 62,682, czyli między Rokietnica i Międzychodem. Wcześniej, jak wynika z uzasadnienia decyzji, uwag do zamiaru likwidacji nie zgłosił żaden z samorządów na którego terenie znajduje się odcinek linii kolejowej, ani żaden przewoźnik.

Jak ustaliło CZT w PKP SA przetarg na rozbiórkę linii zostanie ogłoszony do końca października, a prac należy spodziewać się w listopadzie.

Przewozy pasażerskie na tym odcinku linii zawieszono w 1999 roku, a towarowe w 2002.

Planowana rozbiórka przekreśla możliwość odtworzenia połączenia kolejowego Pniew i Międzychodu z Poznaniem i skazuje mieszkańców tych miast na dojazdy do Poznania drogami. Gdyby linię zrewitalizowano zamiast rozbierać czas jazdy do Poznania z Pniew skróciłby się o ok. 15 min. a z Międzychodu o ok. 25 min. względem czasu jazdy autobusem. Możliwe by było odtworzenie przewozów także w kierunku Skwierzyny, dzięki czemu część pociągów mogłaby kursować w pełnej relacji Poznań - Gorzów Wielkopolski najkrótszą trasą.

Decyzję o likwidacji linii oraz zdjęcia z czasów jej świetności można obejrzeć na wspomnianym profilu Stop Dla Likwidacji Linii Kolejowej Do Międzychodu.

 

Ostatnio zmienianysobota, 17 październik 2015 03:33

3 komentarzy

 • Bob
  Bob wtorek, 05, lipiec 2016 12:21 Link do komentarza

  I co nowego w tej sprawie? Czy rozebrano / rozbierają już tą linię Rokietnica-Międzychód czy nie???

 • Varan
  Varan poniedziałek, 26, październik 2015 02:00 Link do komentarza

  JAsna i ciężka cholera!!! Mieszkam przy tekjj trasie i walczyłem samotnie z urzedasami z mienistrestwa żey\by tej trasy nie likwidować. Od kilku miesięcy czekam na korespondencje z ministerstwa ale za każdym razme otrzymuję odpowiedź że jest w przygotowaniu. Juz się skarżyłem w kilku miejscach na opieszałość urzędników. I tu przypadkiem dowiaduję się że decyzja podjęta. No szlag mnei zaraz trafi!! Jak można głosować na tę zgraję durniów i zdrajców, bo juz nie mogę inaczej tego nazywać. Pozdrawiam wszystkicih z uczuleniem miejscowym.

 • Szczur
  Szczur sobota, 17, październik 2015 13:12 Link do komentarza

  Toć człowieka diabli biorą. Pani minister zatrzymała się mentalnie w latach 70 - tych ubiegłego wieku. I pewnie nie odrywa się od samochodowego fotela.... Ja bym takie decyzje nazwał sabotażem.

Powrót na górę