Menu
Kolej na dobrą kolej - Podpisz petycję

Jelcz Laskowice: dużo więcej pociągów do Wrocławia już od grudnia?

Z Jelcza-Laskowic do Wrocławia 17 połączeń kolejowych zamiast 13 i kursy co godzinę przez cały dzień? Centrum Zrównoważonego Transportu promuje projekt znacznego zwiększenia liczby połączeń kolejowych w województwie dolnośląskim od grudnia 2016 r. 

kolej na dobra kolej podpisz petycje

CZT w ramach projektu "Kolej na dobrą Kolej" opracowało plan optymalizacji przewozów kolejowych w województwie dolnośląskim. Teraz zbiera podpisy za wdrożeniem go od grudniowej zmiany rozkładu jazdy.

 

Gdzie pojawią się nowe pociągi?

Plan opracowany przez CZT zakłada zwiększenie liczby pociągów kursujących w województwie o 18% i wprowadzenie cyklicznych rozkładów jazdy, zapewniających częstotliwość co godzinę przez cały dzień na większości linii, z zagęszczeniem w szczytach do co pół godziny na odcinkach wokół Wrocławia. Na najbardziej peryferyjnych liniach częstotliwość nie byłaby niższa niż co 2 godziny. 

 

DLN czestotliwosci

 

Projekt CZT oznaczałby wprowadzenie standardu znanego z innych krajów Europy, gdzie nie występują takie sytuacje, że na trasach łączących kilkudziesięcio- i ponad stutysięczne miasta przerwy między pociągami wynoszą wiele godzin. W większości krajów UE pociągi jeżdżą od rana do wieczora co godzinę lub częściej. Tak kolej funkcjonuje w Niemczech czy Austrii, ale także w Czechach czy na Węgrzech.

Projekt przewiduje wzrost liczby połączeń na niemal każdej linii w województwie, a także wznowienie ruchu na linii Legnica - Rudna Gwizdanów (8 par dziennie). Proponowane zmiany obrazuje poniższa infografika:

 

dln pary2 

 

Normalna kolej dla Jelcza

Jedną z linii, która najbardziej zyskałaby na zmianach jest ta biegnąca z Jelcza-Laskowic do stolicy województwa. W obecnym rozkładzie jazdy kursuje po niej 13 par pociągów, w propozycji CZT aż 17!. Obecnie pociągi odjeżdżają z Jeleniej Góry o: 5:44, 6:23, 6:47, 7:59, 9:04, 12:19, 14:14, 15:30, 16:58, 17:26, 18:33, 20:28 i 22:23. I niestety jak widać  przerwy pomiędzy kursami wynoszą nawet ponad 3 godziny. 

W propozycji CZT  pociągi z Jelcza-Laskowic do Wrocławia ruszają o: 4:39, 5:39, 6:39, 7:39, 8:39, 9:39, 10:39, 11:39, 12:39, 13:39, 14:39, 15:39, 16:39, 17:39, 18:39, 19:39 i 20:39. A więc połączenia byłyby co godzinę przez cały dzień. Dużą zaletą powyższego rozwiązania jest łatwy do zapamiętania rozkład jazdy. Wszystkie pociągi odjeżdżają z Jelcza-Laskowic 39 minut po pełnej godzinie, zaś z Wrocławia Głównego 52 po.

Projekt popiera pani Monika, studentka dojeżdżająca codziennie na zajęcia we Wrocławiu. - Jeśli zaczynam rano wszystko jest dobrze. Schody zaczynają się gdy na uczelnię muszę dojechać na 12 czy 13-tą. Wtedy brakuje pociągu. Niby jest autobus - tyle, że on jedzie prawie 2 razy dłużej - i często wybieram auto. A to rozwiązanie oprócz sporych kosztów powoduje to, że wracając do domu spędzam mnóstwa czasu w korkach. A bilet miesięczny na kolej leży niewykorzystany. Pociągi co godzinę to konieczność.

 

Jak za niewiele większe pieniądze niż teraz może jeździć o 18% więcej pociągów?

– Nasze analizy potwierdziły możliwość znacznego zwiększenia efektywności przewozów – mówi Krzysztof Rytel, prezes CZT. – W tej chwili zdarzają się przypadki, że pociągi w czasie 12-to godzinnej zmiany wykonują zaledwie kilka kursów, a przez znaczną część dnia stoją na bocznicy. Wraz z załogą. W naszej propozycji pociągi jeżdżą wahadłowo przez cały dzień. Ponieważ koszty takie jak wynagrodzenia czy utrzymanie taboru są już pokryte, niewiele potrzeba aby uruchomić nowe kursy.

Dodatkowe koszty (zmienne) związane z nowymi pociągami w większości pokryją wpływy z biletów od nowych pasażerów. Ci pojawią się wraz ze zwiększeniem częstotliwości. Że to nie mrzonki pokazuje przykład linii Poznań - Wągrowiec, na której w ciągu ostatnich 3 lat zwiększono liczbę pociągów 2-krotnie, a liczba pasażerów wzrosła 3-krotnie.

Podobnie na linii Kraków - Wieliczka, gdzie liczbę pociągów zwiększono z 13 do 35 par (odjazdy dokładnie co pół godziny, np. ze stacji Wieliczka Rynek-Kopalnia 8 i 38 po każdej godzinie), liczba pasażerów wzrosła z kilkuset do 2,3 tys. dziennie.

 

kolej na dobra kolej podpisz petycje

Podpisz petycję

Obecnie CZT aby zwiększyć poparcie dla projektu zbiera podpisy pod petycją. To bardzo ważne, żeby było ich jak najwięcej. Dlatego podpisz się i Ty. Podpisanie petycji w Internecie zajmuje tylko chwilę, wystarczy wpisać imię, nazwisko, miejscowość i adres e-mail.


Najlepiej podpisać za jednym kliknięciem wszystkie petycje projektu Kolej na dobrą Kolej >>>
Szczegółowe materiały dla województwa dolnośląskiego wraz z petycją.

Proponowany rozkład jazdy dla linii Jelcz-Laskowice – Wrocław:

Wrocaw Jelcz Wroclaw

Ostatnio zmienianyczwartek, 28 kwiecień 2016 18:04

7 komentarzy

 • moniprestamos
  moniprestamos środa, 15, listopad 2017 01:28 Link do komentarza

  Desde ya gracias. ¡Lo más importante en Vivus eres tú!

 • Janie
  Janie wtorek, 14, listopad 2017 22:36 Link do komentarza

  Tradición española y realidad americana.

 • Markmob
  Markmob wtorek, 14, listopad 2017 21:39 Link do komentarza

  Ale zanim przejdziecie do kolorowanek, serdecznie zapraszamy do oglądnięcia naszego filmiku na youtube'ie, w którym kolorujemy Elsę. Są kolorowanki dotyczące tradycyjnych polskich świąt, a także świąt bardzo współczesnych (kolorowanki em kolorowanki zig zag mcqueen do druku Hallowen czy Walentynki). Twoje dziecko nie tylko zmieni się z nieporadnego ruchowo niemowlaka - t biegającego smyka.
  A new tym, że w tym wypadku robisz to, em co masz ochotę, níveo nie robisz, jeśli nie masz ochoty. Warto to zrobić, bo kolorowanie jest ważną czynnością, ponieważ pozwala dziecku ćwiczyć koordynację oko-ręka i przygotowuje rączkę do pisania. Wczoraj byłam bezradna jak pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia. Chcemy, by nasze kolorowanki służyły rozwojowi intelektualnemu i emocjonalnemu Twojego dziecka, dlatego kładziemy nacisk em https://1i1.me/5c to, by przedstawiać różne aspekty naszej rzeczywistości, unikamy natomiast scenek ze "słodkich" kreskówek - tych jest pełno w sieci i actually na pewno znajdziesz u gdzie indziej.
  Dla Dzieci Kolorowanki Do Wydruku Disney, Malowanki Do Wydruku
  Aurora czyli Śpiąca królewna to jedna z uwielbianych przez dziewczynki księżniczek Disneya. Widzimy też samą postać Baby Jagi oraz Jasia i Małgosię. Zapraszam perform zapoznania się z galerią malowanek z tej bajki. Tym razem są to kolorowanki dla dorosłych, na których obrazki znajdź różnice punkcie w ostatnich dniach mam świra. S± one wygodniejsze ni¿ kupowane zeszyty, poniewa¿ mo¿emy za ka¿dym razem wybraæ sobie interesuj±cy obrazek, zamiast zape³niaæ te, które ju¿ mamy.
  Dzięki kolorowaniu obrazków dziecko trenuje mięśnie dłoni, uczy się manipulowania kolorami i łączenia barw, nabiera wprawy w obserwacji i odwzorowywaniu świata a także rozwija kreatywność, tworząc własne kompozycje kolorystyczne. Dla maniaczek kolorowanek może to być keineswegs go to these guys lada gratka na spróbowanie czegoś innego. Karty unces kolorowankami podzieliłam jak zwykle na kilka kategorii, dzięki którym będziecie mogli znaleźć swoje ulubione wzory.

 • Jane
  Jane wtorek, 14, listopad 2017 13:17 Link do komentarza

  Whenn you're making thi kind of investment, it is best tto make
  certain you are getting the high quality that you will be paying for.
  It tells the world you are committed on and on to become married soon with the special someone.
  It 's better to select which cut you need previously itself.

 • jezdzepociagami
  jezdzepociagami piątek, 29, kwiecień 2016 10:49 Link do komentarza

  byłoby jeszcze super gdyby te kursy pociągów odbywały się także na weekendy. sporo ludzi z Jelcza-Laskowic studiuje zaocznie i chciałoby dojeżdżać pociągami lecz co z tego kiedy muszą wybierać autobus, ponieważ kompletnie nie pasują nam godziny odjazdów pociągów. fajnie byłoby to wziąć pod uwagę.

 • koala
  koala piątek, 29, kwiecień 2016 07:47 Link do komentarza

  Wszystko fajnie, ale po 6.00 i 7.00 po jednym pociagu to za malo.. Ciekawe, kto w Siechnicach da radę wsiąść, o Brochowie nie wspominajac :/ Chyba, że będą dłuższe jeździć a coś wątpię.

 • Ech Przeszlości
  Ech Przeszlości czwartek, 28, kwiecień 2016 19:30 Link do komentarza

  Szkoda tylko, że kolej nie dba o zabytkowe stacje na np. tej trasie. Zdemolowane budynki pięknie kontrastują z jakże cudownym obrazem odnowionych różowo-niebieskich peronów. W Polsce za grosz rozumu urzędnicy nie mają.
  Pozdrawiam.

Powrót na górę