Menu
Kolej na dobrą kolej - Podpisz petycję

Iława: od grudnia więcej pociągów do Działdowa, Malborka i Jabłonowa?

Z Iławy może kursować więcej pociągów! Zarówno do Działdowa, Malborka, jak i Jabłonowa. Centrum Zrównoważonego Transportu zbiera podpisy za projektem znacznego zwiększenia liczby połączeń kolejowych w województwie warmińsko-mazurskim od grudnia 2016 r. 

 

W ramach projektu "Kolej na dobrą Kolej" CZT opracowało projekt uzdrowienia przewozów kolejowych w Warmińsko-Mazurskiem. Przewiduje on zwiększenie liczby pociągów regionalnych o 29% przy wzroście dofinansowania ze strony samorządu o zaledwie 1%. Jak to możliwe?

- Nasze analizy potwierdziły możliwość znacznego zwiększenia efektywności przewozów - mówi Stanisław Biega z CZT. - W tej chwili pociągi w czasie 12-to godzinnej zmiany wykonują 2-3 kursy, a przez większość czasu stoją. Wraz z załogą. W naszej propozycji jeżdżą wahadłowo od rana do wieczora przez cały dzień. Ponieważ koszty takie jak wynagrodzenia czy utrzymanie taboru są już pokryte niewiele potrzeba, aby uruchomić dodatkowe kursy. Dodatkowe koszty w całości pokryją wpływy od nowych pasażerów.

Ci pojawią się wraz ze zwiększeniem częstotliwości. Obecnie kolej ma lepszy czas przejazdu na wielu odcinkach w Warmińsko-Mazurskiem, nie najgorsze są także ceny biletów - w szczególności dla osób objętych ulgami ustawowymi, czyli np. uczniów i studentów. Największym minusem pozostaje częstotliwość kursowania.

Istota proponowanej reformy - Warmińsko-Mazurskie

 

W relacjach z Iławy CZT proponuje zwiększenie liczby połączeń w kilku kierunkach: do Działdowa z 3 do 5, do Jabłonowa Pomorskiego z 7 do 9, zaś do Malborka z 8 do 9. Znaczący wzrost połączeń przewidziany jest także na innych trasach, np. ze stolicy województwa do Dobrego Miasta (z 3 do 8 par), oraz na odcinku Olsztyn – Nidzica (z 4 do 9 par). Zwiększenie liczy kursów planowane jest dla większości odcinków w regionie:

 

 

To działa

Na linii Poznań - Wągrowiec, gdzie w ciągu ostatnich 3 lat zwiększono liczbę pociągów 2-krotnie, liczba pasażerów wzrosła trzykrotnie. Podobnie na linii Kraków - Wieliczka, gdzie liczbę pociągów zwiększono z 13 do 35 par (odjazdy dokładnie co pół godziny) liczba pasażerów wzrosła z kilkuset do 2,3 tys. dziennie.

Zwiększenie efektywności jest tak duże, że zwiększenie liczby kursów o 29% wcale nie spowoduje większego zapotrzebowania na tabor. Wprost przeciwnie. Obecnie liczba taboru wraz z rezerwą w Warmińsko-Mazurskiem to 26 składów. W projekcie CZT jest ich tylko 21. Oprócz oszczędności rzędu 600 tys. złotych rocznie związanych z odstawieniem 5 szt. zbędnego taboru (kosztowne przeglądy i naprawy), jest też dodatkowa korzyść: na trasach częściej niż dotychczas będzie pojawiał się nowy tabor. Mimo, że połączeń będzie więcej niż obecnie, starych składów w użyciu będzie mniej.

 

Normalna kolej dla Iławy

Miastem, które sporo zyskałaby na zmianach, jest Iława. W tej chwili na linii do Działdowa zdarzają się bardzo duże przerwy w kursowaniu pociągów regionalnych w ciągu dnia, nawet niemal 10-cio godzinne. W projekcie CZT dodatkowe kursy uzupełniają te braki - zaplanowano np. dodatkowy pociąg z Działdowa do Iławy o 11:04. Podobnie w relacji z Malborka do Iławy - tam obecnie żadna osobówka nie odjeżdża pomiędzy 7:35 a 13:54. W rozkładzie jazdy CZT pojawia się dodatkowe połączenie o 9:48. Nowe kursy ucieszą także osoby podróżujące w kierunku Jabłonowa Pomorskiego.

Projekt popiera pani Maria, emerytka z Żabin, która kilka razy w miesiącu jeździ do Działdowa na badania do lekarza. - Często - jak wszystko uda mi się załatwić wcześniej - na powrót do domu muszę czekać godzinami na dworcu. A przecież wystarczyłby jeden dodatkowy pociąg przed południem. Nawet jak chciałabym wracać już o 9-tej to najbliższy pociąg mam o 15:40. Nie dotyczy to tylko mnie - wiele starszych osób ma podobny problem.

 LOGO Kolej na kolej

 

Podpisz petycję

Aby zwiększyć poparcie CZT zbiera podpisy pod petycją do Marszałka. To bardzo ważne, żeby było ich jak najwięcej. Dlatego podpisz się i Ty. Zajmuje to w Internecie tylko chwilę, wystarczy wpisać: imię, nazwisko, miejscowość i adres e-mail.

Najlepiej podpisać za jednym kliknięciem wszystkie petycje projektu Kolej na dobrą Kolej tutaj>>>.
Zapoznać się ze szczegółowymi materiałami dla województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz podpisać petycję tylko dla tego województwa można tutaj>>>.

 

Proponowane rozkłady jazdy:

Dzialdowo Malbork

Malbork Dzialdowo

Jablonowo Olsztyn

Olsztyn Jablonowo

Ostatnio zmienianypiątek, 26 luty 2016 17:39

1 komentarz

  • And131
    And131 sobota, 27, luty 2016 14:36 Link do komentarza

    Jak chcecie coś wprowadzić czy zmienić to zróbcie to z głową jestem za zwiększeniem tych pociągów bardzo fajna inicjatywa ale na boga zwróćcie uwagę na dojazdy do pracy Jabłonowo Iława jak ma dojechać do pracy jak w Iławie jest po szóstej powinien być w Iławie o godzinie 5:25 itd w taki sposób nie zrobicie napływu podróżnych lokalny ruch podróżnych to przede wszystkim praca i szkoła nikt na zakupy do większego miasta przy takiej ilości pociągów nie pojedzie pomysł dobry z zwiększeniem pociągów ale logistyki w tym aby zrobić napływ podróżnych do tych pociągów wam brak co z tego że zwiększycie ilość pociągów jak za rok będziecie ich redukować

Powrót na górę