Menu
Kolej na dobrą kolej - Podpisz petycję

Grudziądz: więcej pociągów do Bydgoszczy i Torunia już od grudnia?

Z Grudziądza do Bydgoszczy przez Laskowice 11 szybkich połączeń kolejowych zamiast obecnych 8 z czasem przejazdu 78 minut, a do tego kursy do Torunia co godzinę? Centrum Zrównoważonego Transportu promuje projekt znacznego zwiększenia liczby połączeń kolejowych w województwie kujawsko-pomorskim od grudnia 2016 r. 

kolej na dobra kolej podpisz petycje

CZT w ramach projektu "Kolej na dobrą Kolej" opracowało projekt optymalizacji przewozów kolejowych w województwie kujawsko-pomorskim. Przewiduje on znaczne zwiększenie częstotliwości pociągów bez wzrostu dofinansowania ze strony samorządu. Pociągi jeździłyby na najważniejszych liniach nawet co pół godziny w szczycie. Ale także poza szczytem nastąpiłaby radykalna poprawa, bo teraz to właśnie w środku dnia są największe luki w kursowaniu pociągów.

Poprawa nastąpiłaby na większości linii. Obrazuje to mapka poniżej:

 

kujpom pary 

 

Poza większą liczbą pociągów istotne jest wprowadzenie cykliczności kursowania pociągów na najważniejszych liniach, np. co godzinę bądź dwie. Do tego stałe końcówki minutowe – wystarczy pamiętać dwie liczby, aby znać cały rozkład jazdy. 

 

Normalna kolej dla Grudziądza

Obecnie znaczna liczba połączeń z Grudziądza do Bydgoszczy realizowana jest trasą przez Chełmżę z czasem przejazdu często sięgającym powyżej 120 minut. CZT stawia na szybkie połączenia z dogodnym skomunikowaniem w Jabłonowie i zdecydowanie lepszym czasem przejazdu - 78 minut dla zdecydowanej większości kursów. Obecnie co prawda realizowane są połączenia tą trasą - jednak jest ich tylko 8 (w propozycji CZT 11), a czas przejazdu ze względu na długie przesiadki sięga nawet 114 minut.

 

CZT przygotowało też propozycję dla linii z Grudziądza do Torunia. Tam w obecnym rozkładzie występują bardzo duże przerwy w kursowaniu pociągów. Np. żaden bezpośredni pociąg nie odjeżdża z Torunia do Grudziądza pomiędzy 7:19 a 11:49. CZT pomimo zwiększenia liczby połączeń tylko o jeden dodatkowy kurs (z 15 na 16) zapewniło równomierne kursowanie pociągów z odjazdami równo co godzinę niemal przez cały dzień - z Torunia zawsze 51 minut po pełnej godzinie.

Projekt popiera pan Marcin z Grudziądza, pracujący w jednej z toruńskich agencji reklamowych. – Większość zleceń wykonuję na miejscu w Grudziądzu, jednak zdarza się, że potrzebuję pilnie dojechać do siedziby firmy w Toruniu. I wtedy najczęściej okazuje się, że na najbliższy pociąg muszę czekać ponad godzinę. Jeśli zmiany faktycznie nie wymagałyby dodatkowych wydatków z publicznej kasy - to czemu nie spróbować?

 

Czy wystarczy na to pieniędzy?

Mogłoby się wydawać, że na tak duże zwiększenie częstotliwości potrzeba dużo pieniędzy. Tak nie jest. Przede wszystkim dlatego, że obecnie pociągi jeżdżą nieregularnie.  Na przykład z Bydgoszczy do Torunia pociągi są o 9:32 i 9:50, a następny dopiero o 11:30. W projekcie CZT liczba kilometrów wykonanych przez pociągi rocznie wzrasta o 18%. A i tak nie powoduje to konieczności zwiększenia dofinansowania. Mimo większej liczby kursów liczba pojazdów potrzebnych do ich wykonywania zmniejsza się.  To powoduje znaczne oszczędności na kosztach przeglądów i utrzymania. Ponieważ nie ma potrzeby zatrudnienia dodatkowych pracowników - te oszczędności oraz wpływy od nowych pasażerów zrównoważą  koszty energii i dostępu dla torów nowych pociągów. Dlatego projekt nie wymaga zwiększenia dofinansowania przewozów. 

 

kolej na dobra kolej podpisz petycje

 

Podpisz petycję

Obecnie CZT aby zwiększyć poparcie dla projektu zbiera podpisy pod petycją. To bardzo ważne, żeby było ich jak najwięcej. Dlatego podpisz się i Ty. Podpisanie petycji w Internecie zajmuje tylko chwilę, wystarczy wpisać imię, nazwisko, miejscowość i adres e-mail.


Najlepiej podpisać za jednym kliknięciem wszystkie petycje projektu Kolej na dobrą Kolej >>>
Szczegółowe materiały dla województwa kujawsko-pomorskiego wraz z petycją.

Proponowany rozkład jazdy dla linii Bydgoszcz – Laskowice Pomorskie – Grudziądz (– Pelplin):

Grudziadz Bydgoszcz

Bydgoszcz Grudziadz

Proponowany rozkład jazdy dla linii Toruń – Grudziądz (– Gardeja):

Grudziadz Torun

Torun Grudziadz

Ostatnio zmienianypiątek, 29 kwiecień 2016 11:50

4 komentarzy

 • Marcin
  Marcin środa, 04, maj 2016 14:12 Link do komentarza

  Niestety skupiliście się za bardzo na Bydgoszczy i Toruniu. Rozumiem, że tam gdzie pociągów już teraz jest sporo potrzeba ich jeszcze więcej, a tam gdzie są wielogodzinne dziury i niewielka liczba połączeń proponujecie ich likwidację lub zmniejszenie ilości. Niestety ale nie podpiszę w obecnym kształcie.

 • misial
  misial sobota, 30, kwiecień 2016 13:20 Link do komentarza

  Wszystko pięknie, ale odciąć Sierpc? Nie podpiszę tej petycji niestety

 • Karol
  Karol sobota, 30, kwiecień 2016 08:21 Link do komentarza

  Czas pomyśleć o reaktywacji połączeń miedzy Brodnicą a Sierpcem, przeprowadzić rozmowy z Marszałkami województw Kujawsko-Pomorskiego i Mazowieckiego o finansowaniu i przewoźniku który by tą linię obsługiwał! szlak Tam jest do 90km/h!!!

 • Josia
  Josia piątek, 29, kwiecień 2016 15:07 Link do komentarza

  A co z połączeniami z Trójmiastem? Śmiem twierdzić, ze więcej osób oczekuje poprawy połączeń z Trójmiastem, niż z Toruniem. Do Gdyni mamy tylko jeden bezpośredni pociąg na dobę. Jak moja córka studiowała w Gdańsku, to musiałam dowozić ją do Warlubia, żeby mogła dostać sie do Gdańska. Na dworcu w Warlubiu nie byłam sama. Mnóstwo innych rodziców z Grudziądza, żeby młodzież mogła dotrzeć na studia. Przecież na młodzieży dojazdy się nie kończą. Trójmiasto bardzo ważny punkt na mapie, zwłaszcza kiedy nadchodzą cieplejsze miesiące :)

Powrót na górę