Menu
Kolej na dobrą kolej - Podpisz petycję

Sieradz, Zduńska Wola: więcej pociągów do Łodzi już od grudnia?

Z Sieradza i Zduńskiej Woli do Łodzi 28 połączeń kolejowych zamiast 23 i kursy co pół godziny w szczycie? Centrum Zrównoważonego Transportu promuje projekt znacznego zwiększenia liczby połączeń kolejowych w województwie łódzkim od grudnia 2016 r. 

kolej na dobra kolej podpisz petycje

CZT w ramach projektu "Kolej na dobrą Kolej" opracowało projekt optymalizacji przewozów kolejowych w województwie łódzkim. Przewiduje on znaczne zwiększenie częstotliwości pociągów bez wzrostu dofinansowania ze strony samorządu. Pociągi jeździłyby na najważniejszych liniach nawet co pół godziny w szczycie. Ale także poza szczytem nastąpiłaby radykalna poprawa, bo teraz to właśnie w środku dnia są największe luki w kursowaniu pociągów.

W rozkładzie jazdy proponowanym przez CZT zwiększenie liczby kursów nastąpiłoby niemal na wszystkich liniach. Obrazuje to mapka poniżej:

 

Lodzkie pary

 

Poza większą liczbą pociągów istotne jest wprowadzenie cykliczności kursowania pociągów – co godzinę, w szczycie co pół, na liniach peryferyjnych co dwie. To standard europejski, nawet w Czechach trudno znaleźć linię, gdzie pociągi jeździłyby rzadziej niż co 2 godziny. Do tego stałe końcówki minutowe – wystarczy pamiętać dwie liczby, aby znać cały rozkład jazdy. Okolicznością sprzyjającą będzie też ponowne włączenie dworca Łódź Fabryczna – wreszcie pociągi przestaną okrążać miasto tylko dowiozą do jego centrum. Dla mieszkańców Łodzi istotne jest także dobre połączenie z Kutnem. CZT planuje tam pociągi co godzinę. Teraz zdarzają się 2-3 godzinne luki.

 

Normalna kolej dla Łowicza i Głowna

Pomimo tego, że w dobie z Sieradza do Łodzi odjeżdżają 23 pociągi w rozkładzie pojawiają się ponaddwugodzinne luki. Nie ma żadnego połączenia między 9:39 i 11:49. 

– Nasza koncepcja zapewnia wysoki standard na linii do Sieradza. Pociągi ŁKA jeździłyby tam przez cały dzień co godzinę, w szczycie co pół – jeśli uwzględnić 7 par pociągów Przewozów Regionalnych do Poznania i Łowicza, kursujących co 2 godziny między sobą – zauważa Krzysztof Rytel, prezes CZT.

Projekt popiera pani Katarzyna z Sieradza, pracująca w jednym z łódzkich sklepów. – Już dawno minęły czasy kiedy ludzie dojeżdżali na zmianę tylko na kilka stałych godzin. Ja na przykład często potrzebuję być w pracy na 12-tą - a wtedy akurat nie ma połączenia. I mimo, że tych kursów mamy niby łącznie sporo, to nie ma ich kiedy są najbardziej potrzebne. Pociągi powinny kursować minimum co godzinę.

 

Czy wystarczy na to pieniędzy?

Mogłoby się wydawać, że na tak duże zwiększenie częstotliwości potrzeba dużo pieniędzy. Tak nie jest. Przede wszystkim dlatego, że obecnie pociągi jeżdżą nieregularnie.  Na przykład z Łodzi Kaliskiej do Zgierza pociągi są o 15:31 i 15:46, czy 18:30 i 18:43 po 85 minutach przerwy, a także o 22:35 i 22:45 po ponad dwóch godzinach przerwy. W projekcie CZT liczba kilometrów wykonanych przez pociągi rocznie wzrasta tylko o 10%. A i tak nie powoduje to konieczności zwiększenia dofinansowania. Mimo większej liczby kursów liczba pojazdów potrzebnych do ich wykonywania zmniejsza się o ok. 13  szt.  To powoduje znaczne oszczędności na kosztach przeglądów i utrzymania. Ponieważ nie ma potrzeby zatrudnienia dodatkowych pracowników te oszczędności oraz wpływy od nowych pasażerów zrównoważą  koszty energii i dostępu dla torów nowych pociągów. Dlatego projekt nie wymaga zwiększenia dofinansowania przewozów. 

 

kolej na dobra kolej podpisz petycje

Podpisz petycję

Obecnie CZT aby zwiększyć poparcie dla projektu zbiera podpisy pod petycją. To bardzo ważne, żeby było ich jak najwięcej. Dlatego podpisz się i Ty. Podpisanie petycji w Internecie zajmuje tylko chwilę, wystarczy wpisać imię, nazwisko, miejscowość i adres e-mail.


Najlepiej podpisać za jednym kliknięciem wszystkie petycje projektu Kolej na dobrą Kolej >>>
Szczegółowe materiały dla województwa łódzkiego wraz z petycją tutaj.

Proponowany rozkład jazdy dla linii Łódź Kaliska – Sieradz (– Skalmierz):

 Lodz Skalmierz Lodz

Ostatnio zmienianyczwartek, 28 kwiecień 2016 14:46
Powrót na górę