Menu
Kolej na dobrą kolej - Podpisz petycję

Włoszczowa: od grudnia więcej pociągów do Kielc?

Na linii z Włoszczowy do Kielc nawet 12 par pociągów zamiast 8? Centrum Zrównoważonego Transportu zbiera podpisy za projektem znacznego zwiększenia liczby połączeń kolejowych w Świętokrzyskiem od grudnia 2016 r.

 

CZT w ramach projektu "Kolej na dobrą Kolej" opracowało projekt uzdrowienia przewozów kolejowych w Świętokrzyskiem. Przewiduje on zwiększenie liczby pociągów regionalnych o 63,7%, przy wzroście dotacji ze strony samorządu raptem o 5%. Jak to możliwe?

- Nasze analizy potwierdziły możliwość znacznego zwiększenia efektywności przewozów - mówi Stanisław Biega z CZT. - W tej chwili pociągi w czasie 12-to godzinnej zmiany wykonują w Świętokrzyskiem 2-3 kursy, a przez większość czasu stoją. Wraz z załogą. W naszej propozycji jeżdżą wahadłowo przez cały dzień w stałych taktach.

Na odcinku Kielce – Włoszczowa według propozycji CZT pociągi jeździłyby co 2 godziny przez cały dzień, a w szczycie nawet  co godzinę. Na innych liniach przewiduje się także zdecydowane zwiększenie ilości połączeń, a także reaktywację zamkniętych tras (do Buska-Zdroju oraz do Staszowa). Ponieważ koszty takie jak wynagrodzenia czy utrzymanie taboru są już pokryte niewiele potrzeba, aby uruchomić dodatkowe kursy. Dodatkowe koszty w większości pokryją wpływy od nowych pasażerów.

Ci pojawią się wraz ze zwiększeniem częstotliwości. Obecnie dzięki promocyjnej ofercie "Bilet Świętokrzyski" kolej na linii do Włoszczowy jest cenowo w odniesieniu do autobusów znacząco tańsza (cena autobusu - 7,50 zł, pociągu 5,50 zł). Czas jazdy pociągiem z Kielc do Włoszczowy także jest konkurencyjny - w tym przypadku transport szynowy jest szybszy nawet powyżej 30 min. Jedynym minusem jest niska częstotliwość kursów.

 

To działa

Na linii Poznań - Wągrowiec, gdzie w ciągu ostatnich 3 lat zwiększono liczbę pociągów 2-krotnie, liczba pasażerów wzrosła trzykrotnie. Podobnie na linii Kraków - Wieliczka gdzie liczbę pociągów zwiększono z 13 do 35 par (odjazdy dokładnie co pół godziny) liczba pasażerów wzrosła z kilkuset do 2,3 tys. dziennie.

Zwiększenie efektywności proponowane dla Świętokrzyskiego jest tak duże, że zwiększenie liczby kursów o 64% wcale nie powoduje większego zapotrzebowania na tabor. Wprost przeciwnie. Obecnie w dzień roboczy w województwie wyjeżdża 16 składów. W projekcie CZT byłoby ich tylko 12. To da dodatkową korzyść - cały używany tabor będzie nowy. Powstaną także oszczędności z powodu braku kosztów utrzymania 4 starych składów elektrycznych. 

 

Lepsza kolej dla Włoszczowy

Jedną z linii, która najbardziej zyskałaby na zmianach, jest trasa z Kielc do Włoszczowy. W tej chwili, na tej linii kursuje 8 par pociągów.

W propozycji CZT dla omawianej linii pociągi ruszają ze stolicy województwa o: 5:34, 7:34, 9:34, 11:34, 13:34, 14:34, 15:34, 16:34, 18:34, 20:34, i 22:44, czyli co dwie godziny od rana do wieczora. Powroty z Kielc o godzinach: 4:32, 5:32, 6:32, 8:32, 11:32, 13:32, 14:32, 15:32, 17:32, 18:32, 19:32 i 21:42. Dodatkowym atutem który można odnotować w tym miejscu, będzie także łatwy do zapamiętania rozkład cykliczny.

Projekt popiera pani Beata z Włoszczowy, która pracuje w sklepie w centrum Kielc. - Pracę zaczynam o 10-tej. I niestety nie ma możliwości aby dojechać na tę godzinę pociągiem. Bus jedzie o wiele dłużej, jest dużo droższy i bardzo niewygodny. Jeśli kolejowy rozkład byłby dopasowany do godzin mojej pracy, bez zawahania wybrałabym pociąg. Z pewnością nie tylko ja. Na przystanku spotykam osoby, które przy codziennych dojazdach borykają się z podobnymi problemami. 

 

LOGO Kolej na kolej

 

Podpisz petycję

Aby zwiększyć poparcie dla projektu CZT zbiera podpisy pod petycją do Marszałka. To bardzo ważne, żeby było ich jak najwięcej. Dlatego podpisz się i Ty. Podpisanie petycji w Internecie zajmuje tylko chwilę, wystarczy wpisać: imię, nazwisko, miejscowość i adres e-mail.

Najlepiej podpisać za jednym kliknięciem wszystkie petycje projektu Kolej na dobrą Kolej tutaj >>>.
Zapoznać się ze szczegółowymi materiałami dla województwa świętokrzyskiego oraz podpisać petycję tylko dla tego województwa można tutaj>>>.

Proponowany rozkład jazdy dla linii Kielce – Włoszczowa (– Częstochowa)

Czestochowa Kielce

Kielce Czestochowa

Ostatnio zmienianyczwartek, 03 marzec 2016 11:53

1 komentarz

  • redhawqq
    redhawqq piątek, 04, marzec 2016 13:46 Link do komentarza

    a czy bedzie taki pociag zeby byc o 5.15 we włoszczowej z kielc

Powrót na górę