Menu
Kolej na dobrą kolej - Podpisz petycję

Niemcy: Powstają przedziały "nur für Frauen"

Jak podała Süddeutsche Zeitung 24 marca b.r. prywatny regionalny przewoźnik kolejowy Mitteldeutsche Regionalbahn (MRB) wprowadza w swoich pociągach przedziały dostępne tylko dla kobiet oraz dla dzieci do lat 10. 

 

Mitteldeutsche Regiobahn (MRD, Środkowoniemiecka Kolej Regionalna) to marka spółki Transdev Regio Ost GmbH, obsługująca dwie kolejowe linie regionalne wokół Lipska. Należy ona w całości do Transdev GmbH (dawniej Connex), drugiego co do wielkości prywatnego przewoźnika kolejowego w Niemczech (5,3 tys. pracowników). Pod marką tą obsługiwana jest linia MRB 113 Lipsk - Bad Lausick w takcie godzinnym (w międzyszczycie - dwugodzinnym) i dalej do Geithain w takcie dwugodzinnym, szynobusami typu RS1 Stadlera, uzupełniająco typu Desiro i Talent. Przedziały dla kobiet mają zostać wprowadzone na drugiej linii - RE6, łączącej Lipsk z Chemnitz i obsługiwanej składami wagonowymi.

Przedziały mają zostać wyznaczone w ciągu kilku tygodni - po 2 w każdym składzie, w środkowym wagonie. Mają być położone obok strefy ciszy i przedziału służbowego, i dostępne wyłącznie dla kobiet oraz dzieci do lat 10. Liczne media podają, że intencją ma być zapewnienie bezpieczeństwa przed napaściami seksualnymi, choć w mediach niemieckich jest to zawoalowane, a już zupełnie nie wymienia się, aby miało to związek z kwestią imigracyjną.

Po ożywionej dyskusji rzecznik prasowy spółki wg rozgłośni MDR Info zdementował, że decyzja jest związania z napaściami seksualnymi. Wg niego będzie to "dodatkowa usługa", podobna do tej znanej w kolejach austriackich.

Paradoksalnie decyzja może być z drugiej strony odbierana jako kroczek na drodze do islamizacji kraju. Osobne wagony czy przedziały dla mężczyzn i kobiet funkcjonują na kolejach czy w metrze krajów Zatoki Perskiej, Egiptu, Indonezjii, chociaż media wymieniają także, a raczej przede wszystkim, Japonię, Meksyk, Brazylię i Indie.

 

Ostatnio zmienianysobota, 02 kwiecień 2016 08:03
Powrót na górę