Menu
Kolej na dobrą kolej - Podpisz petycję

Twój podpis zostanie wydrukowany i przekazany marszałkowi

Kolej na dobrą kolej w Kujawsko-Pomorskim

Kujawsko-Pomorskie: Pomóż dokonać komunikacyjnego skoku.

Po uchwaleniu Planu Transportowego województwo kujawsko-pomorskie stoi przed niepowtarzalną szansą bezprecedensowej poprawy komunikacji publicznej w regionie. Kluczem jest zapisana w planie integracja taryfowa (wspólny bilet) między wszystkimi operatorami przewozów kolejowych i autobusowych, a także własność największych spółek autobusowych. Województwo ma więc wszystkie narzędzia, aby podnieść jakość podróżowania znacząco.

Centrum Zrównoważonego Transportu przygotowało dokładny plan jak to zrobić bez zwiększania wydatków budżetowych. Przewiduje on bardziej efektywne wykorzystanie taboru i załóg przez organizację przewozów na zasadzie ruchu wahadłowego przez cały dzień w stałych cyklach (pociągi o tej samej porze w każdej godzinie). Pozwoli to zwiększyć liczbę pociągów na poszczególnych liniach do poziomu zapisanego jako zalecany w Planie Transportowym.

Plan Transportowy przewiduje prowadzenie równolegle do linii kolejowych także linii autobusowych, a jednocześnie przewiduje integrację taryfową. CZT proponuje, aby kursy autobusowe wpisane były pomiędzy kolejowe tak, żeby razem tworzyły wspólną ofertę o sumarycznie wysokiej częstotliwości. Zakupując bilet okresowy będziemy mogli skorzystać z pociągu lub autobusu w zależności od tego, którego środka transportu godzina odjazdu jest bliższa naszej możliwości dojścia na odpowiedni przystanek.

Ponadto integracja taryfowa i rozkładowa pozwoli stworzyć łańcuchy podróży. Przykładowo przy skomunikowaniu autobusów ze Świecia z pociągami w Terespolu Pomorskim uzyskujemy szybkie połączenie komunikacją publiczną do Bydgoszczy w czasie 43 minut, nieosiągalnym dla bezpośredniego połączenia autobusowego. A wszystko na jednym bilecie, obejmującym także dalszą podróż komunikacją miejską w Bydgoszczy.

Pomóż nam, aby te rozwiązania zostały wdrożone od grudnia 2016 roku i podpisz petycję do marszałka województwa.

Pobierz Raport dla województwa kujawsko-pomorskiego z projektem rozkładu jazdy:

Odsłuchaj SPOT