Menu
Kolej na dobrą kolej - Podpisz petycję

Konsultacje nowego planu transportowego kraju do 21.11

Konsultacje nowego planu transportowego kraju do 21.11

Do 21 listopada przedłużono przyjmowanie uwag w konsultacjach społecznych nowelizacji rozporządzenia w sprawie planu zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego w zakresie sieci komunikacyjnej w międzywojewódzkich i międzynarodowych przewozach pasażerskich w transporcie kolejowym.

 

Projekt planu przewiduje objęcie obsługą kolejową rangi krajowej i międzynarodowej linii dotychczas nieobsługiwanych - w mniejszym zakresie obligatoryjnie (w scenariuszu podstawowym - na mapie linie ciemnozielone), w dużo szerszym zakresie fakultatywnie (scenariusz pożądany - linie jasnozielone).

Analiza wykonana przez CZT wykazała, że przy przewidywanej w projekcie planu rocznej pracy eksploatacyjnej można znacznie zwiększyć częstotliwość połączeń i dostępność na liniach peryferyjnych w stosunku do tego co w tymże projekcie planu zapisano (i w stosunku do stanu istniejącego - plan zakłada olbrzymi wzrost pracy eksploatacyjnej).

Nawet wariant podstawowy zapewnia dostępność na poziomie, ostatnio uzyskiwanym… ponad 25 lat temu. Lecz  w odróżnieniu od sytuacji sprzed 25 lat ze znacznie lepszymi czasami jazdy i relacjami konkurencyjnymi do innych środków transportu. Czyli plan może być bardzo dobry, choć na razie jest słaby. Bo kluczowe dla zapewnienia dobrej dostępności krajowej sieci kolejowej jest jednak optymalne rozdzielenie pracy eksploatacyjnej na poszczególne odcinki sieci. Wykorzystując dobre praktyki innych krajów w organizacji przewozów sformułowanie takich warunków brzegowych, by praca eksploatacyjna w Polsce była rozmieszczona proporcjonalnie do potrzeb lokalnych społeczności. Bowiem 43,2 mln pockm (2018 r. - wariant podstawowy) można ”zmarnować” na relacje okrężne, dublujące inne połączenia PSC, bez zapewnienia obsługi ośrodków obecnie oferty pozbawionych.  

Dlatego tez bardzo ważne jest, żeby jak najwięcej osób poparło uwagi CZT. Zamieszczamy je w załącznikach pod artykułem i prosimy o skorzystanie przy pisaniu własnych. Uwagi można przesyłać mailowo na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. . Termin upływa dziś o północy.

Z treścią projektu rozporządzenia oraz sposobem wnoszenia uwag można zapoznać się tutaj.

Ostatnio zmienianyponiedziałek, 21 listopad 2016 15:34
Powrót na górę